top of page
Latin America

ויאטנם

וייטנאם היא מדינה צרה וארוכה השוכנת לחופו של ים סין, שופעת ביופי מסורתי, שדות אורז ירוקים ועצומים, רצועות חוף מרהיבות ותרבות עשירה ומגוונת.
וייטנאם מרתקת ומלאת ניגודים בין הערים הצפופות, השוקקות והצבעוניות לבין החופים הפסטורליים בעלי חול הזהב ומי הטורקיז, בין הצפון שניכרת בו השפעה קומוניסטית לבין הדרום שבו האווירה חופשית. בין רעש האופנועים הרבים בערים הגדולות לבין שבילים ארוכים בין טרסות אורז ירוקות וכפרים שקטים ופסטורליים בהרים, בין הרוכלים בעיר לבין הנשים החובשות כובעי קש העובדות בשדות, בין הצוקים שבוקעים מתוך המים בהלונג ביי לבין המישורים ברבים שבאזור הוי אן, בין הג'ונגלים הטרופיים של הדלתא של המקונג לבין הקרירות והשלג (בעונה) שבהרי הצפון.

וייטנאם מאד מקושרת לעברה גם כיום לכן חשוב להבין מעט על ההיסטוריה שלה לפני. ההיסטוריה של וייטנאם רצופה מהפכים וקרבות מרים, ניקח אתכם לשנת 1950, עד לשנה זאת שלטה האימפריה הצרפתית בווייטנאם ביד רמה. בתחילת שנות ה-50 החלה המרידה בצרפתים וקם הארגון לשחרור מהפכני "וייט מין" במטרה להשיג עצמאות לווייטנאם אל מול השלטון הצרפתי והכיבוש היפני. מקים הארגון הוא הו צ'י מין שלימים הפך למייסד ומנהיג צפון וייטנאם שזכה לכינוי "אבי האומה". הארגון לחם וגם זכה בניצחונות בקרבות בצפון וייטנאם. בשנת 1954 הגיעו להסכם שחילק את וייטנאם לשתי מדינות: צפון ודרום. הבחירה ניתנה לתושבים שיכלו להגר לאיזו מדינה שבחרו.
הצפון הזדהה עם הקומוניזם ובדרום שלט הדיקטטור המושחת נאגו דיים (Ngo Dinh Diem). לאחר תקופה תחת משטרו קם ארגון ה"וייטקונג" שהיה לארגון גרילה מהפכני שפתח במתקפות על ממשלתו של נאגו דיים מנהיג הדרום שהיה מגובה בארצות הברית. המאבק פתח את מה שמכונה "מלחמת וייטנאם" כלומר כוחות ממשל הדרום בשיתוף עם ארצות הברית, אוסטרליה, תאילנד ודרום קוריאה נגד צפון וייטנאם והוייטקונג המגובים בברית המועצות וסין. לבסוף בשנת 1975 המלחמה הסתיימה בניצחון של צפון וייטנאם והוייטקונג מה שהוביל לאיחודה של המדינה והפיכתה לקומוניסטית. ארה"ב שרוטה וחבולה נסוגה וקיפלה את הצבא לאחר אבדות של כ-60,000 חיילים אמריקאים ומעל ל-2 מיליון וייטנאמים! ההערכה כי מעל ל-4 מיליון בני אדם נהרגו באחת המלחמות הקשות שהמזרח הרחוק ידע. תושבי וייטנאם מכנים אותה "המלחמה האמריקאית". 

וייטנאם מציעה מטבח נפלא על בסיס של דגים, אטריות, אורז, ירקות ופירות נפלאים בטעמם ובניחוחם. המטבח הווייטנאמי מתאים גם לצמחונים ולשומרי מסורת.
טיפ לצמחונים: בדקו אם הרטבים מורכבים מדגים. 

 שפה: רבים מתושביה של וייטנאם יודעים אנגלית אולם מאחר והשפה הוייטנאמית בסיסית מאד ומבטא מודגש לעיתים קשה להבין למה הם מתכוונים, קבלו זאת בסבלנות והבנה. הזקנים בדרום דוברים גם צרפתית. רוב תושבי וייטנאם הינם אנשים מסבירי פנים.

 

 

 עיר הבירה:

האנוי (אוכלוסייה: 7 מיליון נפש).

אוכלוסייה:

כ-95 מיליון נפש. 85% ממוצא וייטנאמי, 3% ממוצא סיני, וכן חמרים, צ'אמים וחברי כ-60 קבוצות אתניות שונות, הדוברים ניבים שונים.

שפות:

 וייטנאמית, רוסית, צרפתית, סינית, אנגלית וניבים ממשפחות שפות המון-חמריות והמאלאיו-פולונזיות.

מזג אויר:

בשל צורתה יש בה מספר אזורי אקלים מדרום לצפון:


בדרום יש שתי עונות- העונה הגשומה חלה בין מאי לנובמבר ונמצאת בשיאה בין יוני לאוגוסט, והעונה היבשה חלה בין דצמבר לאפריל. התקופה החמה והלחה ביותר בין סוף פברואר למאי.
               

באזור החוף המרכזי חלה העונה היבשה בין יוני לאוקטובר.
              

בצפון יש שתי עונות: חורף קריר בין נובמבר לאפריל וקיץ חם בין מאי לאוקטובר.

שעון:

וייטנאם מקדימה את שעון ישראל בחמש שעות. (שעון חורף)

מטבע ושער חליפין:

המטבע במדינה הוא  דונג חדש ומסומן VND = Vietnamese Dong
המטבע מופיע בשטרות של 500, 1,000, 2,000, 5,000, 10,000, 20,000, 50,000 ו-100,000. במלונות ובמשרדי נסיעות אפשר לשלם גם בדולרים.

חשמל:

220V   (כמו בישראל), אנו ממליצים לקחת מתאם בינלאומי לתצורת שקעים. תצורת השקעים המקובלים בווייטנאם

bottom of page